
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 26.4 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Power Dissipation | 26.4 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 14 |
| Input capacitance | 30 pF |
| Number of Inputs | 1 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 5.25 V |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Nominal Supply Current | 4.8 mA |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Resolution | 1.75 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 81 dB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Input Type | Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Core Architecture(core/core processor) | SAR |
| Reference Type | Supply |
| Analog Supply Voltage | 2.5 V to 5.5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.5 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
